گزارش سبزوار پيام


گزارش / تاریخ: 13 آبان 1402 / کد مطلب: 15202 / نظرات: 0


13 آبان، یادآور چه وقایعی است؟


13 آبان یادآور چه وقایعی است
دوباره زنگ استکبارستیزی ملت ایران نواخته شد. ۱۳ آبان‌ماه، روز دانش‌آموز و همچنین روز ملی مبارزه با استکبار جهانی یادآور سه واقعه بزرگ است که ریشه‌های ظلم استکبار علیه ملت ایران را یادآوری می‌کند. 13 آبان 1402 در حالی برگزار می‌شود که جنایات رژیم صهیونیستی خشم هر آزاده را برانگیخته است.
 سیزدهم آبان ماه در تاریخ مبارزات ملت قهرمان ایران، یادآور سه واقعه بزرگ است. نخست، آغاز دوران تبعید حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۳، دوم، سالروز به خاک و خون کشیده شدن صدها نفر از دانش آموزان و دانشجویان در مقابل دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۷ و سوم، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۱۳۵۸ به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام(ره).

این سه واقعه، هم راستا با موج خروشان انقلاب مردم، به رهبری حضرت امام  خمینی(ره)، ایران را به مهد مبارزه با استکبار جهانی تبدیل کرد و در کنار دو مشی سیاسی رایج آن زمان، یعنی شرق و غرب، عَلَم استقلال طلبی ایرانیان برافراشته شد. در این میان، روز ۱۳ آبان را به سبب ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، روز مبارزه با استکبار جهانی نامیده اند. رویدادی که در پی آن، روند مبارزه با استکبار، قوامی تازه به خود گرفت و مردم غیور ایران را به مرحله و دوره ای جدید از تقابل با استکبار وارد کرد.


چرا ۱۳ آبان، یادآور ظلم آمریکاست؟

آمریکایی‌ها پس از کودتای ۲۸ مرداد کاملاً بر اوضاع داخلی ایران تسلط پیدا کرده بودند. نتیجه این تسلط بدون حد و مرز، وابستگی تمام عیار کشور به آنها بود. در سایه همین تسلط بود که سیستم اداره کشور تغییر کرد و قالبی متناسب برای اجرای طرح های استعماری به خود گرفت. آمریکایی ها که به دنبال ایجاد یک جزیره با ثبات برای اجرای طرح های خود در منطقه و حمایت از رژیم صهیونیستی بودند، شاه را به عنوان یک نوکر وفادار در اختیار داشتند که بدون اجازه آنها اقدامی نمی کرد؛ اما این وضعیت به ناگاه با خروش انقلابی ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) تغییر کرد.

در پی اوج گرفتن مبارزات مردمی، سرانجام رژیم پهلوی در 22 بهمن سال 1357 هجری شمسی، سرنگون شد و انقلاب اسلامی، در میان ناباوری آمریکا و متحدانش، به پیروزی رسید. آمریکا با وجود احساس خطر از نظام مردمی ایجاد شده، در ماه های نخستین پس از پیروزی انقلاب اسلامی کوشید در برابر این نظام مردمی رفتاری احتیاط آمیز در پیش گیرد. به همین دلیل، نظام سیاسی جدید را به رسمیت شناخت و کوشید مناسبات با آن را گسترش دهد؛ اما در همان حال حمایت از بازماندگان رژیم سابق را، با فرض قدرت گرفتن دوباره آنها، در دستور کار قرار داد و شاه را که پس از فرار خفت آمیز از کشور، جا و مکان مشخصی نداشت به بهانه درمان بیماری، در آمریکا پذیرفت و کوشید با حمایت از گروه های جدایی طلب، در کشور هرج و مرج ایجاد کند.

زنده شده خاطرات سال‌ها غارت و ظلم

وقتی خبر حمایت آمریکا از شاه در میان مردم ایران منتشر شد، خاطرات ۲۵ سال غارت و چپاول کشور و ظلم ها و تبعیض های فراوانی که شاه با حمایت مستقیم آمریکا، بر مردم روا می‌داشت، بیش از پیش زنده شد. دولت موقت که در پی ایجاد ثبات مد نظر خود در کشور بود و اصولاً انقلاب را به معنای کامل کلمه آن برنمی تابید، می کوشید تا رفتارهای گذشته و حال آمریکا را نادیده بگیرد و با چنین نگرشی، سیاست خارجی ایران را به سمت و سویی تازه سوق دهد. اما این رفتاری نبود که مردم انقلابی ایران و به ویژه جوانانی که نقش اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرده بودند، پذیرای آن باشند.

سخنرانی حضرت امام خمینی(ره) در روز ۹ آبان سال ۱۳۵۸، هشداری جدی در این باره بود. ایشان که مشی دولت موقت را برای تحقق خواست میلیون ها ایرانی مبارز مناسب نمی دانستند، ضمن یک سخنرانی، خطاب به مردم و به ویژه جوانان و دانشجویان فرمودند:« ای جوان هایی که در مقابل توپ و تانک رفتید. ای خواهرهایی که جوانان خود را از دست داده اید... حفظ کنید خودتان را، نهضت خودتان را حفظ کنید، ننشینید دیگران برای شما کار کنند، اینها برای شما کاری نمی کنند» این بیانات با پیام روز ۱۲ آبان تکمیل شد و حجت را بر همه تمام کرد:« دانشگاهیان، دانش آموزان و طلاب علوم دینی با قدرت تمام مبارزه خود را علیه آمریکا گسترش دهند.»

روزی برای بازشناسی عوامل نفوذی

در پی اوج گیری اعتراض ها و موضع صریح حضرت امام(ره)، گروهی از دانشجویان برنامه ای را برای اعتراض به جنایات آمریکا و دشمنی همیشگی این دولت با ملت ایران، طراحی کردند. آنها روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ را، با توجه به مناسبت های آن، برای اجرای طرح خود برگزیدند. ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح آن روز، حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان، تظاهراتی را در مسیر خیابان آیت الله طالقانی به سمت دانشگاه تهران برگزار کردند که موضوع آن، اعتراض به جنایات آمریکا بود؛ اما به محض رسیدن به در ورودی سفارت آمریکا، مسیر خود را تغییر دادند و پس از بالا رفتن از دیوار سفارت و گشودن در آن، محوطه و ساختمان سفارت آمریکا را در اختیار خود گرفتند.

ساعاتی بعد، نخستین بیانیه این دانشجویان، که در آن خود را «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» نامیده  بودند، منتشر شد. آنها دلیل اصلی کار خود را اعتراض به استعمارگری آمریکا در ایران و پناه دادن به شاه مخلوع اعلام و آزادی اعضای لانه جاسوسی را به تحویل شاه مخلوع به ایران منوط کردند.

تسخیر لانه جاسوسی تأثیر شگرفی بر روند انقلاب اسلامی گذاشت. درست از همین زمان بود که گروه هایی که از ابتدا نیز اعتقادی به انقلاب نداشتند، راه خود را از راه مردم جدا کردند. اسناد لانه جاسوسی هویت و برنامه بسیاری از کسانی که خود را در صفوف انقلابیون جا زده بودند، بر ملا و زمینه بازشناسی عوامل نفوذی را میسر کرد.

در پی این رویداد مهم، آمریکا که تا آن زمان طرح های خود را برای مقابله با انقلاب اسلامی مردم ایران در پشت پرده پیگیری می کرد، به عرصه رویارویی با ملت ایران وارد و به این ترتیب، ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ به نقطه عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی ملت ایران مبدل شد. فارس
 

نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.