يادداشتها در سبزوار پيام


يادداشت سبزوار پيام


يادداشت / تاریخ: 29 بهمن 1396 / کد مطلب: 12711 / نظرات: 0


تغییرات اقلیمی وبحرانی به نام کم آبی


تغییرات اقلیمی وبحرانی به نام کم آبی     نبود برنامه ریزی، مصرف بدون چشم انداز ، کاهش نزولات جوی و در نهایت تغییرات اقلیمی طی سال های گذشته شرایطی را ایجاد کرده است که امروز تمام مناطق کشور با مشکل و بحرانی به نام کم آبی و گاه بی آبی مواجه است.

بی شک آب یکی از منابع سرمایه ای غیر قابل بازگشت هر کشوری محسوب می شود و طرح این سخن که جنگ آینده میان کشورها بر سر منابع آبی خواهد بود، حرف گزافی نیست و ادامه روند کنونی مصرف منابع آبی موجود به حتم ایران را هم در وضعت ناخوشایندی قرار خواهد داد.

طی سال جاری با کاهش قابل توجه نزولات جوی مدام می توان شاهد انتشار اخبار کاهش بارندگی، کاهش سطح آب های ذخیره شده پشت سدها و پایین آمدن سطح سفره های زیر زمینی بود که گاه حتی منجر به مشاهده فرونشست زمین یا شکل گیری فروچاله ها می شود.
براساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران میانگین میزان بارش ها از
ابتدای مهرماه تا بیستم بهمن ماه 46.5 میلیمتر گزارش شده که نسبت به سال آبی گذشته – که 90 میلیمتر بود- 48.3 درصد کاهش یافته و بجز استانهای بوشهر، گلستان و مازندران 28 استان کشور در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش بارش را شاهد هستند.

این اخبار ریز و درشت اعلام می کند که بحران جدی تر از آن است که بتوان به آسانی یا با بی توجهی از کنار آن گذشت، مشکلی که با کاهش بارندگی شدید طی پاییز و زمستان امسال آنچنان خود را به نمایش گذاشت که تمام مردم متوجه عمق خشکسالی موجود در کشور شدند.

این وضعیت بدون شک ثمره برنامه ریزی نادرست یک یا 2 سال نیست و حاصل اجرای سیاست های غلطی است که طی چندین دهه تجمیع شده و در نهایت خود را به شکل خشکسالی و افت سطح سفره های زیر زمینی نشان می دهد.

حفر مستمر و انبوه چاه های عمیق، برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی، شبکه های فرسوده انتقال آب شرب شهری و روستایی، سیاست های نادرست و اشتباه کاشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا و در نهایت نبود مدیریت واحد و منطبق با آمایش سرزمین برای پیشبرد برنامه های توسعه ای، ثمره ای به جز بروز بحران آب نداشت و به حتم طی چند سال آینده پای این بحران به حوزه خاک هم کشیده خواهد شد.

به یقین در صورتی که تمامی برنامه ریزی ها به شکل منسجم، هماهنگ و با رصد کامل برای حرکت یکپارچه کارهای توسعه ای اجرا می شد و پیش می رفت، امروز علاوه بر آنکه کشور با مشکلی به نام بحران آب و فشار مضاعف بر منابع مواجه نبود، به حتم زمینه بهتری برای توسعه در ابعاد مختلف ایجاد می شد.

با این حال، نمی توان امروز دست روی دست گذاشت و منتظر و امیدوار به بارندگی های بیشتر بود و بارندگی هایی که تغییرات اقلیمی ثابت کرد، بنا نیست همچون دهه های گذشته پربار و سرشار باشد و بتواند منابع مصرف شده گذشته را جبران کند.

سازمان جهانی هواشناسی در سال 2013 در خصوص تغییرات اقلیمی و گرمایش برآورد کرد که دمای جهانی بدلیل غلظت گازهای گلخانه ای در سه دهه اخیر یک درجه افزایش یافته است.

براساس این گزارش اعلام شد که طی 50 سال گذشته شاهد افزایش دو درجه ای دما بوده ایم که با افزایش تعریق و تبخیر همراه بود و متاسفانه از سال 86 به بعد هیچ سال پربارشی در ایران نداشتیم بلکه بارش ها عادی و زیر حد عادی بوده است.

امروزه و در شرایط بی آبی، آب مورد نیاز کشور از ذخایر زیرزمینی تهیه می شود که موجب فرونشست زمین هستیم که همین امر موجب شکل گیری فروچاله ها در کشور شده بطوری که شکل گیری فروچاله هایی را به عمق 20 تا 30 متر در استانهایی نظیر کرمان و همدان شاهد هستیم.

بی تردید باید از همین امروز به فکر برنامه ریزی و منطبق با آمایش سرزمین و ظرفیت منابع موجود بود تا بیش از ادامه فشار مضاعف بر منابع محدود موجود جلوگیری کرد و مانع از هدر رفت یا استفاده نابجا از آنها شد.

به یقین در صورتی که تمام مدیریت ها در بخش های کشاورزی، صنعت، تولید، خدمات، آب و برنامه ریزی همسو و هماهنگ حرکت کنند و منابع جمعی را بر منابع بخشی ارجح بدانند و در سیاست های پیش روی خود متناسب با وضعیت موجود و آینده نگرانه، تجدید نظر کنند، از هم اکنون می توان حداقل زمان مواجهه با بحران بزرگ خشکسالی را به تاخیر انداخت یا برای بهره مندی درست از منابع روند بهتری را در پیش گرفت.

اندکی تامل در گزارش های سازمان هواشناسی حکایت از آن دارد در صورتی که در نحوه مصرف آب و مدیریت برنامه ریزی ها در این زمینه تغییر جدی صورت نگیرد به زودی شاهد خواهیم بودکه حتی استانهای شمال غربی کشور هم کویر خواهند شد.
-----------------------------------------------------------------------------------
علی حیدری مدیرکل اخبار استان ها - ایرنانظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.