يادداشتها در سبزوار پيام


يادداشت سبزوار پيام


يادداشت / تاریخ: 29 خرداد 1394 / کد مطلب: 9991 / نظرات: 0


امانت داری و پاکدستی در رقابت انتخاباتی


امانت داری و پاکدستی در رقابت انتخاباتی امانت داری و پاکدستی در رقابت انتخاباتی-دکتر سید علی میرباقری

جنب و جوش احزاب و تشکلهای سیاسی نوید یک فضای رقابتی گرم و گسترده را برای انتخابات 94 ایران میدهد .

 فهرست بلندبالایی که احزاب اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی برای برگزاری کنگره و همایشهای انتخاباتی منتشر کردهاند دلگرم کننده است.
 
نکته چشمگیر در این جدول برنامه ها این است که این بار حتی کسانی که تحت شرایط نامساعد دوره گذشته عرصه فعالیت حزبی را ترک کرده بودند عزم و اشتیاق بازگشت به صحنه را پیدا کرده اند.

در گرم شدن تنور رقابت انتخاباتی سال 94 ایران بدون شک عوامل بسیاری دخیل است که از آن جمله می توان به تجربه گرانسنگ انتخابات خرداد 92 اشاره کرد انتخاباتی که در بالاترین سطح از مشارکت و رقابت سیاسی نقش بست و تردید بسیاری از شهروندان و فعالان سیاسی را نسبت به «قدرت صندوقهای رأی» کنار زد.

اما عامل تعیین کننده بعدی رفتار و نگاه دولت به عنوان مجری اصلی انتخابات است. فعالان سیاسی این بار در نگاه مجریان انتخابات یک تغییر نگاه را حس میکنند، احزاب و گروههای سیاسی بعد از هشت سال سخت این حس مثبت را دارند که دولت مستقر دیگر مثل گذشته احزاب را رقیب و عضو زائد جامعه نمی پندارد و دورهای که گفته می شد احزاب منشأ اختلاف و سد راه پیشرفت هستند گذشته است. دورهای که به صورت سیستماتیک، سازمان دولت تصمیم به تعطیلی و انحلال احزاب و سازمانهای مردم نهاد گرفت.

برگزاری چند نشست میان نمایندگان دولت با سازمانهای مدنی و تشکلهای مردم نهاد به این تغییر نگاه کمک شایان کرد ضمن آنکه رئیس دولت یازدهم در سخنان مکرر خویش اعلام کرد که در عصر اعتدال، احزاب و تشکلها شاهکلید اصلی توسعه هستند. آحاد فعالان سیاسی اکنون مانیفست جدیدی از دولت را در امر انتخابات در دست دارند که در آن بر مشارکت حداکثری و اصل عادلانه بودن و شفافیت انتخابات تأکید شده است.

 روحانی در این نشست اجزای یک نظام انتخاباتی «رقابتمحور» را ترسیم کرد انتخابات بدون رقابت امکانپذیر نیست و باید همه شرایط رقابت را فراهم کنیم تا الگوی جمهوری اسلامی ایران را آن گونه که شایسته است به دنیای اسلام، منطقه و جهان معرفی کنیم. تأکید میکند که هر گروه، جناح و حزبی که قانونی است، باید بتواند فعالیت قانونی کند. معیار صلاحیت و عدم صلاحیت افراد در چارچوب قانون، بر مبنای نظر مراجع قانونی است و نه چیز دیگر.

دغدغه های روحانی در مسیر یک رقابت انتخاباتی پرشور از این نظر قابل اعتنا است که هر یک از گروهها و احزاب فعلی کشور دارای عقبه و ارتباطاتی با سازمانهای رسمی و قدرت سیاسی و اقتصادی هستند و چنان که آنها از خوان امکانات درون سیستم بهره بگیرند، اصل رقابتی بودن و عادلانه بودن انتخابات و در واقع اصل بیطرفی و اعتماد مردم لطمه خواهد دید. واقعیت این است که آنچه به عنوان عدالت و رقابتپذیری در انتخابات خوانده میشود، در رفتار شخصیتهای حقوقی و صاحب منصبان شکل میگیرد. حضور و همراهی برخی از این صاحب منصبان و شخصیتهای حقوقی با جریانهای سیاسی خواسته یا ناخواسته نگاه شفاف مردم به انتخابات را مخدوش میکند.

البته این نکته نافی آن نیست که هر یک از مقامها به تناسب گرایش سیاسی خویش اظهار نظر یا مواضع سیاسی خویش را بیان نکنند بلکه آنچه قانون نفی کرده، این است که آنها نباید به عنوان منبع لجستیک یا جاده صافکن آن جریان سیاسی عمل کنند. یکی از اصولی که روحانی با تجربه انتخابات گذشته در مسیر جلب اعتماد مردم و احزاب بر آن تأکید دارد، اصل شفافیت است اینکه همه داد و ستدها و مناسبات انتخاباتی باید از هاله ابهام دربیاید. در این باره رسانهها نقش بسزا میتوانند ایفا کنند. بدترین اتفاق این است که پروژههای معطوف به انتخابات به صورت پنهانی از سوی برخی از ساکنان کانون قدرت دنبال شود. همه کارهای مربوط به تبلیغات و سازماندهی هواداران و جذب نیرو باید در ستادها و مراکز حزبی انجام بگیرد.

این در حالی است که برخی گزارشها از برنامه های پنهانی حکایت دارد که با رویکرد انتخاباتی سامان داده شدهاند. از گوشه و کنار خبر میرسد که بعضی از سازمانهای دارای ثروت و قدرت در قالب تشکلهایی به مناسبت ایام ماه رمضان طرحهایی را جهت حمایت ویژه از افراد بی بضاعت تشکیل دادهاند. آنها به موازات این اقدام، شورای اطلاعرسانی برای نفوذ در میان طبقات مختلف تشکیل داده اند تا در سطح کلان شهرها برنامههای گستردهای را برای جلب نظر اصحاب هنر و نخبگان برپا کنند. این بیگمان از ناپسندترین شیوههای تبلیغی است چرا که نوعی سوءاستفاده از عواطف زلال دینی شهروندان به شمار می آید. به نظر میآید که فضای سیاسی ایران در مسیر انتخابات به رصد جدی از سوی دولت و ناظران و مجریان نیاز دارد. داستان سوءاستفاده از امکانات عمومی برای شارژ سیاسی یک جریان، سلامت انتخابات را تهدید می کند.

*مشاور ارشد وزارت کشور و استاد دانشگاه

**روزنامه ایران/پنجشنبه بیست و هشتم خرداد 1394


منبع :ایرنا

نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.