يادداشتها در سبزوار پيام


يادداشت سبزوار پيام


يادداشت / تاریخ: 1 تير 1396 / کد مطلب: 12431 / نظرات: 0


نمایش اقتدار ملی


نمایش اقتدار ملی عملیات موشکی سپاه پاسداران علیه یکی از مواضع جریان تکفیری داعش در داخل خاک سوریه در منطقه دیرالزور که مقر فرماندهی و لجستیک این گروهک تروریستی در خاک سوریه به‌شمار می‌رفت، اقدامی بجا و بهنگام، همراه با پیامی روشن به گروه‌های تروریستی و همچنین کشورهای منطقه در دفاع از آنها در برابر تروریسم بود.
بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل هر کشوری که توسط یک جریان تروریستی مورد هجمه قرار می‌گیرد، حق دفاع از خود را دارد و اقدام نظامی احتمالی‌اش مشروع برآورد می‌شود.

عملیات موشکی یکشنبه شب نیز در همین راستا و در چارچوب امنیت ملی، منافع ملی کشور و دفاع مشروع انجام شد که پیامدهای گسترده منطقه‌ای و جهانی را با خود همراه داشت. ایران که چه در 38 سال گذشته و چه در سنوات اخیر که داعش ظهور کرده مبارزه با تروریسم را سرلوحه اهداف خود قرار داده است، با این اقدام که با همکاری و هماهنگی دولت سوریه انجام شد، مرحله‌ای جدید از راهبرد عملیات مبارزه با تروریسم را رقم زد.

این عملیات در اقدامی تنبیهی علیه اقدام تروریستی داعش در حرم مطهر امام خمینی(ره) و ساختمان مجلس شورای اسلامی و همچنین در راستای تأکید مسئولان و مقامات عالیرتبه کشور درباره زدن سیلی محکم بر صورت داعش انجام گرفت.

این اقدام همچنین در فضایی انجام شد که امریکایی‌ها در دستگاه قانونگذاری خود به دنبال اقدامات یک جانبه و تحریم‌های جدید بویژه در مواضع دفاعی جمهوری اسلامی ایران بودند. در حقیقت این اقدام پاسخی کوبنده به اقدامات غیرقانونی و به‌دور از قواعد بین‌المللی تحمیل شده بر ملت ایران از جانب امریکایی‌ها بود.

ایران با این اقدام نشان داد از هیچ یک از این تهدیدات و تحریم‌ها که تلاش دارند مواضع دفاعی ایران را تضعیف کنند، ابایی ندارد و قادر است با تکیه بر موازین حقوق بین‌الملل، به هر اقدامی که منافع ملی و امنیت سرزمین‌هایش را تهدید کند پاسخی کوبنده دهد.

این اقدام تلافی جویانه، همچنین باعث ایجاد نوعی بازدارندگی در مقابله با جنگ‌های نیابتی خواهد‌بود. چرا که امروزه تردیدی وجود ندارد که جریان تکفیری تحت حمایت قدرت‌های فرامنطقه‌ای که نمی‌توانند با اشغالگری نظامی در منطقه به اهداف خود برسند قرار دارد.

این قدرت‌‌ها با استفاده از جنگ‌های نیابتی و تروریستی در پی دست یافتن به اهداف خود در خاورمیانه هستند. ایران با پرتاب موشک‌‌هایش به مواضع تروریست‌‌ها، جدا از تضعیف دشمنان وکمک به صلح و امنیت منطقه و جهان، این را بر همگان آشکار کرد که آماده مقابله با پدیده تروریسم در سطحی بالاتر از مشاوره نظامی است.

بویژه که این عملیات علاوه بر انهدام مرکز فرماندهی تروریستی داعش در سوریه، تلفات فراوانی به این گروه تکفیری وارد کرد که این امر در کنار تأثیرات منفی روانی و روحی بر داعش و دیگر گروه‌های تروریستی، دلگرمی تازه‌ای را در جبهه مبارزه با تروریسم در منطقه و نظام بین‌الملل ایجاد می‌کند.

نکته حائز اهمیت دیگری که در اقدام اخیر سپاه پاسداران قابل توجه است این است که ایران در سخت‌ترین شرایط تحریم بخصوص در زمینه دفاعی قادر به پرتاب موشک‌های میان برد با قابلیت شناسایی دقیق هدف است.

همین امر حکایت از مدلی دارد که ایران با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و بهره‌گیری از
نیروهای کارآمد داخلی و مدیریت انقلابی و جهادی نیروهای مؤمن تخصصی در بخش صنایع دفاعی موفق شده با عبور موفقیت‌آمیز از تحریم‌ها اقتدار ملی خود را در پیشرفت توانمندی‌های داخلی به نمایش بگذارد.

کلام آخر اینکه اقدام ایران در دفاع مشروع از خود در مقابل تهدیدات جریان تکفیری داعش، اقدامی ستودنی است که مربوط به زمان خاصی نبوده و قطعاً با تکرار احتمالی رفتارهای تهدیدآمیز علیه امنیت ملی ایران با پاسخی کوبنده‌تر از آنچه در دیرالزور مشاهده کردیم از جانب نیروهای انقلابی و مؤمن تکرار خواهد شد.
*سفیر سابق ایران در عراق
منبع: روزنامه ایران نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.