يادداشتها در سبزوار پيام


يادداشت سبزوار پيام


يادداشت / تاریخ: 16 ارديبهشت 1395 / کد مطلب: 10787 / نظرات: 0


دولت و طرح تحول نظام سلامت


دولت و طرح تحول نظام سلامت  15 ارديبهشت 1395 دومين سالروز آغاز 'طرح تحول نظام سلامت'، بزرگ‌ترين طرح دولت يازدهم در حوزه خدمات اجتماعي است. ابتدا لازم مي‌دانم خسته نباشيد بگويم به تمام همكاران عرصه سلامت؛ همه كساني كه در ايام بيماري و سختي، باري از دوش هموطنان‌مان برداشته و برمي‌دارند.
آنها كه طي دو سال گذشته كاري كردند كارستان و طرحي بزرگ را به مرحله اجرا درآوردند كه حاصلش ارائه خدماتي بي‌سابقه در بخش بهداشت و درمان كشور بود. اينجانب به گستره و حجم زحماتي كه در تمامي ساعات شبانه روز بر دوش فعالان اين حوزه بوده، واقف هستم و دست يكايك‌شان را مي‌بوسم؛ از پزشك و پرستار و كارشناسان و تكنيسين‌ها تا ماماها و بهورزان و تمامي پرسنل اجرايي در سراسر كشور.
فراموش نكنيم روزي كه جناب دكتر روحاني با اكثريت آرا، سكان قوه مجريه را به دست گرفتند؛ حوزه سلامت كشور بحراني چند ساله را مي‌گذراند؛ چه در عرصه دارو و تأمين تجهيزات و چه در ارائه خدمت در مراكز درماني كه ذكر آن در اين مقال نمي‌گنجد و بماند براي فرصت‌هايي ديگر.
در آن شرايط، رييس جمهوري منتخب مردم، به منظور گسترش خدمات دولت، عزمي جزم براي حذف يارانه‌ها داشتند؛ البته جز دهك‌هاي پايين و افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي مانند سازمان بهزيستي و كميته امداد.
ايشان همان‌طور كه در ايام انتخابات بيان كردند، اين روش را كه يارانه نقدي علي‌السويه به دارا و ندار پرداخت شود، درست نمي‌دانستند؛ كاري كه نه توجيه اقتصادي داشت و نه دليل منطقي و سالانه 42 هزار ميليارد تومان از بودجه كشور، صرف آن مي‌شد.
از اين‌رو دستگاه‌هاي مختلف، موظف به ارائه طرح‌هاي جايگزين شدند كه ما در وزارت بهداشت، طرح تحول نظام سلامت را ارائه داديم و منطق‌مان اين بود كه اگر سالانه هفت هزار ميليارد تومان از محل يارانه‌ها در حوزه سلامت هزينه شود، خدمتي ضروري به نحوي شايسته به مردم ارائه خواهد شد. طرحي شامل زنجيره‌اي از خدمات كه در طول چند سال و بر اساس زمان‌بندي مشخص، يك به يك به مرحله اجرا در مي‌آمد تا خدمات پايه سلامت با كيفيت و قيمت مناسب در اختيار همگان قرار گيرد.
همچنين در طول زمان، سرمايه‌گذاري در بخش سلامت براي بخش خصوصي توجيه پذير مي‌شد. تعرفه‌هاي غيرجراحي، ويزيت، آزمايشگاه و تعرفه پرستاري واقعي و منطقي شده و روابط ناعادلانه بين گروه‌هاي مختلف صنف اصلاح مي‌گرديد. بتدريج همه مردم ايران بيمه مي‌شدند و دولت حق بيمه كساني را كه بضاعت مالي نداشتند، پرداخت مي‌كرد. شرايط لازم براي بازسازي بيمارستان‌ها فراهم مي‌آمد و امكان خدمت‌رساني به مردم در سراسر كشور مهيا مي‌شد. طي دو سال گذشته البته ملت شريف ايران شاهد اجراي بخشي از حلقه‌هاي اين زنجيره بودند.
به هر صورت در نيمه دوم سال 92 طرح مذكور در هيأت دولت به تصويب رسيد و در پايان همان سال حدود 1800 ميليارد براي پرداخت بدهي بيش از 7 هزار ميلياردي وزارتخانه به ما پرداخت شد.
موضوع حذف يارانه افراد غيرنيازمند با همه فراز و نشيب‌ها ادامه داشت تا در بهمن و اسفند سال 92، فشارهاي مختلف سياسي ـ اجتماعي و گاه از سوي برخي بزرگان و مسوولان، باعث تغيير ديدگاه رييس جمهوري در مورد حذف يارانه‌ها شد. از سوي ديگر چون دولت يازدهم به نوعي انصراف از دريافت يارانه را به رفراندوم گذاشت و بيش از 90درصد مردم براي دريافت آن ثبت‌نام كردند؛ راهي باقي نماند جز ادامه مسير گذشته.
معناي اين تصميم آن بود كه در كنار يارانه نقدي، هزينه جديدي به نام يارانه درمان هم به تعهدات دولت اضافه شود.
فراموش نكنيم دولت در شرايطي طرح تحول نظام سلامت را تصويب كرد كه قرار بود با حذف يارانه افراد غيرنيازمند، حداقل 25 هزار ميليارد درآمد كسب شود كه نيمي از آن به بخش توليد و نيم ديگر به بخش خدمات، حمايت از اقشار آسيب‌پذير و حوزه سلامت اختصاص يابد.
ضمناً در طرح وزارت بهداشت كه در هيأت دولت به تصويب رسيد، قرار بود حمايت بيمه محدود به اقشار محروم و 4 تا 5 دهك پايين جامعه باشد كه حدود 5 ميليون نفر را در بر مي‌گرفت؛ همچنين ارزش دفترچه‌هاي بيمه بايد صرفاً براي بستري در بيمارستان‌هاي دولتي بود كه هزينه اجراي اين بخش، در طرح ديده شده بود.
در عمل اما بيمه سلامت ايرانيان، بيمه شدن رايگان را به همه مردم تعميم داد كه حدود 11 ميليون نفر از اين خدمت استفاده كردند و ارزش دفترچه را نيز به همه خدمات اعم از سرپايي و بستري گسترش داد. به اين ترتيب تعهدات بيمه بدون داشتن منبع مالي مشخص به 5 برابر افزايش پيدا كرد. اين مسأله، مشكل اصلي امروز بيمه‌ها است و نه موضوعاتي مانند اصلاح تعرفه‌ها.
(چرا كه براي اصلاح تعرفه‌ها حدود هفتصد ميليارد تومان از 10درصد هدفمندي يارانه‌ها، اعتبار پيش‌بيني شده بود.)
اتفاق مهم ديگري كه بر فعاليت‌هاي اجرايي كشور اثر گذاشت، كاهش قيمت نفت در سال 93 به يك سوم و به تبع آن كم شدن اعتبار اوليه طرح بود. با وجود همه اين مسائل، ما طرح تحول را آغاز كرده و ادامه داديم و با وجود خلف وعده‌هاي فراوان، همكارانم در سراسر كشور با تلاشي در خور تحسين، بخش‌هايي از اين زنجيره را به مرحله اجرا درآوردند و به اهداف ارزنده‌اي نيز دست يافتيم.
اينجانب در اين مورد كه آقاي رييس جمهوري از طرحي كه خود پايه‌گذار آن بوده‌اند، حمايت خواهند كرد و اين طرح بزرگ ملي استمرار خواهد يافت، ترديدي ندارم. اما براي ادامه اين كار، نيازمند توجه جدي مجلس آينده به موضوع سلامت مردم هستيم؛ دستيابي به اهداف طرح تحول نيز تنها با تأمين و اختصاص منابع پايدار به اين بخش و حل مشكل بيمه‌ها ميسر خواهد بود.
من اما مثل هميشه به آينده اميدوار هستم و بعد از اميد به لطف و عنايت خداوند سبحان، به درايت مديران نهادهاي تصميم‌گير و بيش از همه تدبير رهبر معظم انقلاب و سران سه قوه اميد بسته‌ام؛ تا تصميمي درخور، اتخاذ نمايند و هموطنان عزيز از نتايج اجراي مابقي مراحل اين طرح ملي بهره‌مند شوند. ان‌شاءالله.
*وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
منبع: روزنامه ايران 15/02/1395

نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.