اخبار سبزوار پيام : خدماتي


اخبار » خدماتي / تاریخ خبر: 21 خرداد 1403 / کد مطلب: 15374 / نظرات: 0


روستاهای خراسان رضوی شانه به شانه اینترنت جهانی با همت دولت سیزدهم


روستاهای خراسان رضوی شانه به شانه اینترنت جهانی با همت دولت سیزدهم  دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به پوشش اینترنت داشته که از معیارهای توسعه روستایی است به شکلی که تاکنون بیش از ۹۵ درصد روستاهای خراسان رضوی از این خدمات ارتباطی بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دسترسی به اینترنت در روزگار کنونی، یکی از نیازهای اولیه برای ارتباط با جهان و استفاده از فناوری‌های روز، به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم توسعه اقتصادی در مناطق روستایی است، به نحوی که برای پیشبرد و ارتقای سطح کیفی زندگی نیز بسیار حائز اهمیت است و در کنار تامین زیرساخت‌های جاده ای، آموزش و درمان، جایگاهی ویژه دارد.

دولت سیزدهم از آغاز کار خود گام بلندی را برای ارتقای اینترنت روستاها برداشت به طوری که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پایان دولت را زمان تکمیل پوشش روستاهای بالای ۲۰ خانواری با اینترنت پرسرعت اعلام و تمام دستگاه های مربوطه را برای اجرا و تحقق این هدف بزرگ وارد میدان کرد.

در این میان خراسان رضوی با داشتن ۲ هزار و ۵۹۶ روستای بالای ۲۰ خانوار و جمعیت روستایی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، که حدود ۲۷ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد، رتبه نخست کشور از نظر جمعیت روستایی را دارد و موضوع ایجاد و اتمام شبکه اینترنت آن بسیار مهم بود.

زیرساخت‌های مخابراتی با هدف توسعه اقتصادی


استاندار خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: برخی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان در سال ۱۴۰۲ در فهرست اجرای طرح های ارتباطاتی از جمله پوشش اینترنت و تلفن همراه قرار گرفتند و برخی‌ نیز برای اجرای طرح‌های ارتباطی در سال ۱۴۰۳ مشخص شده اند.

یعقوبعلی نظری تصریح کرد: اجرای زیرساخت های مخابراتی، گام مهمی در مسیر رشد تولید است، چرا که عملیاتی شدن آن، موجب توسعه اقتصادی مناطق به ویژه روستاها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم تلاش و سرمایه گذاری های زیادی برای محرومیت زدایی صورت داده است که توسعه اینترنت و زیرساخت های مخابراتی در روستاها از جمله مهم ترین آن‌هاست.

پوشش ۹۵ درصدی اینترنت در روستاهای خراسان رضوی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای دولت سیزدهم ۲۱۳ روستای بیش از ۲۰ خانواری استان زیر پوشش اینترنت قرار گرفته اند و این موجب تحقق پوشش ۹۵ درصدی اینترنت روستاهای خراسان رضوی شده است.

علی دلگیر افزود: بر مبنای برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، قرار بر این بود تا پایان دولت سیزدهم در تیرماه ۱۴۰۴، تمامی روستاهای با جمعیت بیش از ۲۰ خانواری از اینترنت بهره مند شوند اما اکنون با شتابی که اجرای این طرح داشته است، این امر تا پایان سال ۱۴۰۳ تحقق خواهد یافت.

وی با بیان اینکه توسعه پوشش اینترنت با هدف اجرای عدالت ارتباطی از سوی دولت سیزدهم انجام گرفته است، ادامه داد: بر مبنای برنامه ششم توسعه، ارتباطات روستایی تا ۸۰ درصد هدف گذاری شده بود که استان خراسان رضوی بیش از تعهدها در این زمینه عمل کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: با رویکرد ایجاد عدالت ارتباطی و از بین بردن شکاف بین مناطق برخوردار و کم برخوردار، وزارت ارتباطات برای بهره‌مندی کامل مناطق روستایی از اینترنت پرسرعت، متعهد و پیگیر است.

دلگیر با اشاره به واگذاری خدمات بخش های دولتی به مخابرات و ایرانسل از سال ۱۳۹۲ افزود: این اپراتورها مکلف به ارائه خدمات به مناطق روستایی هستند و در مناطقی نیز که برای اپراتورها صرفه اقتصادی نداشته باشد، دولت موظف است از محل درآمد اپراتورها برای بهره‌مندی مناطق روستایی از اینترنت پرسرعت سرمایه‌گذاری کند.

وی شتاب دادن به تامین اینترنت مناطق روستایی را یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی دانست و ادامه داد: از ابتدای کار دولت سیزدهم بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای اتصال روستاهای استان به شبکه ملی اطلاعات هزینه شده است که این میزان سرمایه گذاری نسبت به سال های گذشته بی سابقه بوده است.

اختصاص ۱۶ هزار میلیارد ریال به زیرساخت های مخابراتی روستاها


مخابرات به عنوان رکن اصلی زیرساخت های ارتباطی، نقش مهمی در مبحث اجرای عدالت ارتباطی دارد و تاکنون در استان خراسان رضوی، به عنوان دارنده بیشترین جمعیت روستایی کشور، اقدامات موثری در این مسیر انجام شده است.

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت:‌ از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، ۱۶ هزار میلیارد ریال برای تامین زیرساخت های مخابراتی روستایی استان هزینه شده است که نقش مهمی در توسعه و تحول روستاها داشته است.

حسن اروجی عنوان کرد: سرمایه گذاری مطلوب در این حوزه نشان می دهد که عزم دولت برای رفع مشکلات پوشش مخابراتی در دوردست ترین روستاهای بالای ۲۰ خانواری استان جدی است.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری در این حوزه که بخش قابل توجهی از آن به مرحله بهره برداری رسیده است، سبب رشد و توسعه متوازن در تمامی مناطق خراسان رضوی خواهد شد و بسیاری از ساکنان مناطق روستایی از نعمت عدالت ارتباطی برخوردار خواهند شد.

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی بیان کرد: زیرساخت های مخابرات خراسان رضوی، قابلیت ارتقا به فناوری فایو.جی (۵G) را دارد و هر زمانی که این فناوری وارد کشور شد، آمادگی بهره مندی از آن در این مناطق وجود دارد.

اروجی با اشاره به پوشش ۹۵ درصدی اینترنت در مناطق روستایی خراسان رضوی، اظهار کرد: در صورت پیش نیامدن مشکلات خاص، تا پایان سال جاری هیچ روستای با جمعیت بالای ۲۰ خانوار در استان از شبکه اینترنت پرسرعت بی نصیب نخواهد بود.

پوشش ۱۰۰ درصدی شبکه اینترنت روستاهای بالای ۲۰ خانواری در راستای طرح تحول روستایی است که اسفند پارسال از سوی رییس جمهور به استانداری ها ابلاغ شد. امید آن است با همکاری و هماهنگی کل دستگاه های خراسان رضوی، این اقدام بزرگ دولت در مسیر تحقق پیش برود.

خراسان رضوی با ۱۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت، بر اساس آخرین سرشماری انجام شده ۶ میلیون و ۸۷۱ هزار نفر جمعیت دارد.

این استان دارای ۳۴ شهرستان، ۸۲ بخش، ۹۵ شهر و ۲ هزار و ۵۹۶ روستای بالای ۲۰ خانواری است.

منبع: سايت خبري تحليلي سبزوار پيام
www.SabzevarPayam.com
نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.