اخبار سبزوار پيام : فرهنگی و هنری


اخبار » فرهنگی و هنری / تاریخ خبر: 16 آبان 1394 / کد مطلب: 10460 / نظرات: 0

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی:


تپه تاریخی سبزوار نیازمند تخصیص اعتبارات ملی و استانی است


تپه تاریخی سبزوار نیازمند تخصیص اعتبارات ملی و استانی است  رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار گفت : تپه تاریخی دامغانی این شهرستان نیازمند تخصیص اعتبارات ملی و استانی است .
مسعود پسندیده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به بازدید اخیر مسئولان میراث فرهنگی خراسان رضوی از محوطه تاریخی تپه دامغانی های این شهرستان اظهار کرد: در این سفر تنها قول 500 میلیون ریال کمک برای این طرح باستانی داده اند.
وی با اشاره به بازدید مسئولان ،کارشناسان و مردم طی دو روز گذشته از این تپه تاریخی گفت :برای برپایی همین دو روز بازدید حدود 180 میلیون ریال هزینه شده و بیش از 7500 نفر از این محوطه تاریخی بازدید کرده اند.
پسندیده افزود: 45 نیروی کارشناس غیربومی جهت معرفی و توضیح بخش های مختلف تپه باستانی برای بازدیدکنندگان در این محوطه تاریخی حضور یافتند که همه این موارد مستلزم هزینه است.
عضو شورای اسلامی شهر سبزوار افزود: برگزاری چنین بازدیدهایی، حق طبیعی مردم است تا درباره جزئیات کاوش این اثر تاریخی اطلاعات کسب کنند.
وی گفت : در حال حاضر تملک زمین های محدوده تپه دامغانی، محدوده بندی و حصارکشی کامل و مسقف کردن حدود 1000 متر از مساحت این تپه جهت حفظ و مراقبت بهتر از بخش های کاوش شده، از اولویت های اصلی ما می باشد.
وی افزود: خرید زمین های تپه دامغانی سبزوار مصوبه شورای اسلامی این شهر است و شهرداری باید نسبت به تملک زمین های مزبور اقدام کند و تا کنون چند پلاک از زمین های این محدوده را نیز خریداری کرده ایم.
پسندیده با بیان اینکه در حال حاضر در مجموعه شهرستان سبزوار همکاری خوبی بین فرمانداری، شهرداری، شورای اسلامی شهر، اداره میراث فرهنگی درباره تپه دامغانی وجود دارد، افزود: انتظار داریم اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز همکاری بیشتری در مورد این طرح تاریخی داشته باشد.
عضو شورای اسلامی شهر سبزوار به برخی ارزش های منحصر به فرد تپه باستانی سبزوار اشاره کرد و گفت: قرار گرفتن این تپه با چنین وسعت بالایی، در نزدیکی جاده اصلی ترانزیتی کشور برای جذب گردشگری و اشتغالزایی بسیار مفید است .
فصل دوم کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی تپه دامغانی سبزوار اخیرا در این شهرستان انجام شده است.
تپه دامغانی در سال 1380 به شماره 3749 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و عملیات مطالعه، بررسی، لایه نگاری، گمانه زنی و تعیین حریم آن توسط کارشناسان در سال 1382 انجام شده است.
این مجموعه تاریخی باستانی شامل آثار استقراری از دوره مس، سنگی، مفرغ و اوایل عصر آهن است.
اولین فصل کاوش در این محوطه تاریخی توسط هیات مشترک ایران و فرانسه به سرپرستی علی اکبر وحدتی و هنری فرانکفورت از مرکز تحقیقات علمی فرانسه در سال 1387 انجام شد.
این کاوش منجر به شناسایی آثار معماری و فرهنگی از دوره مس، سنگی، مفرغ و اوایل عصر آهن شد.
دومین فصل کاوش در این محوطه امسال با مشارکت شهرداری سبزوار به سرپرستی دکتر عمران گاراژیان انجام شد و هدف از این کاوشها علاوه بر مطالعه استقرارهای تپه دامغانی، شناسایی ابعاد معماری و جایگاه این زیستگاه و تعامل آن با محوطه های پیش از تاریخ شرق ایران در کل منطقه است.
قرار است در آینده با همکاری شهرداری سبزوار یک سایت موزه برای بهره برداری و بازدید علاقه مندان و پ‍ژوهشگران در این محل ایجاد شود.
تپه تاریخی سبزوار موسوم به تپه دامغانی، محوطه ای باستانی در حاشیه شرق شهر سبزوار است که بر اساس پژوهش های انجام شده قدمت آن مربوط به حدود شش هزار سال پیش است.
محوطه باستانی تپه دامغانی مساحتی بیش از 100 هکتار از اراضی جنوب شرقی شهر سبزوار را در بر می گیرد.
سبزوار با حدود 1000 اثر تاریخی و باستانی در 237 کیلومتری غرب مشهد مقدس واقع است.

منبع: سايت خبري تحليلي سبزوار پيام
www.SabzevarPayam.com
نظرات شما

نام:

ايميل:
وب:
شماره امنيتي:
نظر شما:


0 نظر در صف تاييد است.